Перша команда


«Шахта́р» — український футбольний клуб з міста Донецька. Виступає у Прем'єр-лізі чемпіонату України. Створений у травні 1936 року. Володар Кубка УЄФА 2009. 4-разовий володар Кубка СРСР. 13-разовий чемпіон України, 13-разовий володар кубка України, 9-разовий володар Суперкубка України.

До 2014 року проводив домашні ігри у Донецьку на стадіоні «Донбас Арена». Через війну на Донбасі «Шахтар» переїхав до Києва, і з 2014 року тренувальною базою «гірників» є олімпійський комплекс «Святошин». У 2014—2016 роках «Шахтар» провів більшість домашніх матчів у Львові на «Арені Львів», з лютого 2017 року до березня 2020 року клуб грав на ОСК «Металіст» у Харкові. З травня 2020 року домашнім стадіоном «Шахтаря» став НСК «Олімпійський» у Києві. Контракт щодо виступів «гірників» на «Олімпійському» підписано на три роки

До 1936 року першість СРСР проводили нерегулярно і переважно поміж збірними міст або республік. Всесоюзна рада фізичної культури вирішила провести чемпіонат країни між клубними командами і для колективу зі Сталіно виділено місце у групі «В» (третя за рівнем радянська ліга).

Обласна газета «Соціалістичний Донбас» 9 квітня 1936 року опублікувала рішення чиновників: «…До команди увійдуть 22 найкращі гравці Донбасу. Гравці будуть звільнені від роботи на виробництві.

Для покращення класу гри запрошено спеціального тренера…» Організатором і першим головним тренером команди став Микола Григорович Наумов, який водночас був польовим гравцем — виступав у нападі. 2 травня 1936 року новостворена команда, поки що під прапором збірної міста, розгромила у товариській грі московський «Фрезер» — 6:0. Офіційний дебют команди відбувся у показовому матчі 12 травня 1936 на стадіоні ім. Балицького в Горлівці з одеським «Динамо» (2:3).